Historia HP Latex

I generacja (2008)

W 2008 roku po raz pierwszy HP zaprezentowało swoja innowacyjną technologię lateksową. Fakt, że atramenty zostały oparte na bazie wody wywołały poruszenie w branży. Technologia HP Latex stała się realną alternatywą dla popularnych na rynku rozwiązań solwentowych oraz eko-solwentowych. Technologia od samego początku była postrzegana jako przełomowa, gdyż wydruki nie emitowały szkodliwych substancji do otoczenia oraz były bezwonne. Dodatkowym atutem było znaczne zwiększenie komfortu pracy operatorów maszyn. Hale drukarni nie wymagały już instalacji skomplikowanych systemów wentylacji. Otworem stanęło wiele branż niedostępnych do tej pory jak segment dekoracji wnętrz. Ekologiczność technologii HP Latex została potwierdzona licznymi certyfikatami.

II generacja (2009)

Wprowadzanie drukarek tej generacji odbyło się pod hasłem cięcia kosztów o połowę, oszczędzania czasu poprzez zastosowanie w tych modelach możliwości druku dwustronnego oraz zwiększenia pojemności zasobników z atramentem. Firmy szybko doceniły zalety udoskonalonej wersji technologii mogąc zwiększyć wydajność w przeliczeniu na jedno urządzenie i utrzymać obowiązujący na rynku standard szybkiej realizacji zleceń (często tego samego dnia). W obliczu rosnącej popularności wydruków wykonanych w tej technologii zwiększenie wydajności było niezbędnym posunięciem dla zaspokojenia popytu.

Zmiany w stosunku do wersji z 2008 roku:

  • możliwość druku dwustronnego
  • większe, bardziej ekonomiczne zbiorniki z tuszem
  • bardziej błyszcząca powierzchnia wydruku
  • wyższa gęstość optyczna czerni (wydruk)
  • możliwość otrzymania większej gamy kolorów
  • ulepszona trwałość

III generacja (2014) - seria 300

Jedną z największych innowacji modeli III generacji jest wprowadzenie dodatkowego wkładu – optymizera. Jest to bezbarwna substancja nanoszona podobnie jak tusz, ale znacznie zwiększająca jakość druku, szczególnie przy większych prędkościach. Z optymalizerem nanoszenie tuszu jest bardziej precyzyjne bo krople atramentu nie rozlewają się, a precyzyjnie mieszają. Urządzenia tej generacji posiadają aż 6 głowic o innowacyjnej technologii zapobiegającej niekorzystnemu nagrzewaniu, który zapobiega pogarszaniu jakości przy długotrwałym drukowaniu. Kolejnym ulepszeniem jest wprowadzenie do atramentu specjalnej substancji o nazwie anti-scratch agent, który znacznie uodparnia wydruki na uszkodzenia mechaniczne jak np. zarysowania.

Zmodernizowano także inne składniki tuszu, które nie wymagają tak intensywnego dosuszania. Dzięki temu urządzenie stało się jeszcze bardziej energooszczędne, bo dosuszanie odbywa się w niższej temperaturze. Ta zmiana spowodowała, że media mało odporne na temperaturę mogą być teraz z powodzeniem stosowane.

Dodatkowe usprawnienia:

  • więcej przyjaznych udogodnień jak np. panel dotykowy
  • ulepszony procesor RIP
  • w zależności od modelu: wbudowany spektrofotometr lub densytometr (automatyczne tworzenie profili ICC)

III generacja (2016) - seria 500, nowe modele 300

Rok 2016 to kolejny przełomowy moment w doskonaleniu III generacji drukarek HP Latex. Na targach Drupa zostały zaprezentowane nowe urządzenia z serii 500, które w porównaniu z serią 300 charakteryzują się znacznie większymi wydajnościami. Konstruktorzy HP wprowadzili istotne zmiany wśród których znalazły się m.in:

  • druga głowica optimizer, która pozwala na drukowanie w najwyższej jakości także przy największych prędkościach,
  • nowy stół obrotowy – moduł łączący funkcję podawania i odbierania nośników,
  • ulepszony system suszenia z kolektorem skroplin.

Pod koniec roku 2016 firma HP wprowadziła na rynek nowe modele drukarek 315, 335, 365 i 375 mające zastąpić obecne już na rynku modele 310, 330, 360 oraz 370.